Često mi se dogodi da hodam gradom gladna i razmišljam što bih od “brze” hrane mogla kupiti i pojesti. Nakon vrlo kratkog razmišljanja, uhvatim se kako negodujem što zapravo nema ponude “brze” hrane koja bi ujedno bila i zdrava te zadovoljila apetite nas koji ne kupujemo razna peciva u pekari, krumpiriće pržene u tko zna kakvom i koliko starom ulju i slične nezdrave proizvode. Gdje god da se okrenete, barem po Zagrebu i drugim većim hrvatskim gradovima, vidjeti ćete pekarnice, jeftine pizze i peciva od bijelog brašna te zašećerena gazirana pića. Zašto je to tako lako dostupno, a nešto kvalitetnije ne?
Zamislite sada drugačiju sliku. Na uglu vaše ulice, u još nekoliko ulica u susjednom kvartu, možda i po centru grada, otvorio se mali kiosk, u kojem se prodaje samo jedna, ali vrlo vrijedna stvar – kvalitetni fritto misto (pržena sitna riba i razni morski plodovi). Ne košta previše, brzo je gotovo, hranjivo i veoma ukusno.
Prošetate li po ribarnici na Dolcu, zamijetit ćete često puno sitne, kvalitetne i ukusne ribe koja se prodaje po jako povoljnim cijenama. U direktnom dogovoru s ribarima i trgovcima ribom, takav bi kiosk trebao dobiti još povoljnije nabavne cijene, što znači da taj kvalitetni obrok ne bi koštao kao suho zlato.
Prženu hranu jedem veoma rijetko; ribu uglavnom pečem u pećnici na maslinovom ulju, ali ponekad je pravi gušt pojesti frigane manje ribice ili kozice. Uz malo pažnje i nekoliko trikova, ovakav način kuhanja uopće ne mora biti nezdrav i “štetan za liniju”.
Proguglate li malo više ovom jelu, pronaći ćete informaciju da se originalni fritto misto spremao tako da su se morski plodovi prvo dobro posušili, a potom uvaljali u semolina brašno (krupicu dobivena mljevenjem durum pšenice). Ja sam se ovaj put odlučila na malo drugačiju pripremu i ribice sam umakala u bezglutensku tempuru prije friganja.
Prošlu subotu sam kod našeg ribara na Dolcu (Perica Faflja) uhvatila svježe male paukove (riba pauk) i svježe inćune tako da se izbor recepta nametnuo sam od sebe :).
Sastojci:
- Razna očišćena, manja riba, može i kozice, lignje;
- Povrće (tikvice, paprike, brokula);
Tempura:
- 2 jaja
- Integralno rižino brašno (može i obično rižino)
- Hladna mineralna voda (može biti obična, ali mineralna daje prozračniju teksturu)
Postupak:
Ribu prvo očistite, lignje narežite na jednake komadiće, a kozicama (ako ih koristite) očistite repove i sve dobro posušite. Pomiješajte sve sastojke za “tempuru” tako da dobijete smjesu koja je malo gušća od one za palačinke.
Uvaljajte namirnice koje ste odabrali u ovu smjesu i veoma oprezno ih polažite u ulje za prženje. Hranu nastojte pržiti malo pomalo, kako se temperatura ulja ne bi puno mijenjala.
Na radnom stolu pripremite papirnate ubruse i na njih polažite prženu hranu, kako bi papir upio višak masnoće. Posolite i poslužite još toplo!
Nekoliko savjeta za prženje (“tips and tricks“):
- Sve namirnice koje koristite dobro posušite jer kombinacija vrućeg ulja i vode može biti i opasna (ulje će prskati čak i od par kapljica vode);
- Ulje koje koristite mora imati visoku “točku izgaranja” tj. mora dobro podnositi zagrijavanje na visoke temperature (biljna ulja poput suncokretovog, pročišćeni maslac tj. ghee i slično);
- Koristite kuhinjski termometar koji može mjeriti temperaturu barem do 200 stupnjeva C;
- Pripazite na temperaturu prženja: morate ju kontinuirano održavati između 160 – 190 stupnjeva C:
- na taj način voda iz namirnice izlazi van i onemogućuje ulju da prodre u unutrašnjost;
- namirnice koje su “mesnatije” pecite na nižoj temperaturi (oko 170 C) kako iznutra ne bi ostale sirove;
- kako bi temperatura prženja bila nepromijenjena, u tavu stavljajte manje namirnica odjednom (ako vam temperatura postane previsoka smanjite vatru ili dodajte još koji komad toga što pržite);
- Morate imati dovoljno ulja, ovisno o veličini posude.
- Tijekom prženja često kupite žlicom ostatke brašna iz ulja, između vađenja i stavljanja namirnica, kako ne bi zagorjeli i pokvarili okus ostaloj hrani koju pržite;