Ovo bih jelo mogla jesti svaki dan, bez da mi ikada dosadi; pogodno je za razne improvizacije i upravo zato ga volim! Iako se nikad nisam pronašla u miješenju tijesta, domaću paštu pravim s ogromnim zadovoljstvom. Ne pamtim kada sam pojela lazanje koje nisu bile od domaćih kora.
Gledajući talijanske kulinarske emisije, primjetila sam pici tjesteninu koja mi se odmah svidjela pa sam joj usput poželjela dati i malo svog utjecaja :). Napravila sam zelenu pici tjesteninu s rikulom koja je neopisivo divna! Sve sam radila u svom novom nastavku na Kenwood Titanium Chef baker – koji mi je kao i uvijek, odradio gotovo sav posao. Jedva čekam isprobati sve dodatke koji su stigli s njim u paketu.
Ovakvu tjesteninu možete napraviti i sa drugim zelenjem, npr. špinatom ili bosiljkom. Ja ću svakako isprobati i te drugačije opcije. Prilog može biti veganski ili mesni bolonjez ili jednostavno povrće karamelizirano na tavi, s par osnovnih začina. Ovih dana biram samo povrće.
Također, uvijek je zgodno sačuvati vodu od kuhanja tjestenine jer će ona omogućiti da se svi oni najslađi dijelovi zalijepljeni po tavi ukomponiraju u umak.
Sastojci:
Tjestenina:
- 100 g rikule
- 200 g pirovog brašna
- 2 žlice maslinovog ulja
- prstohvat soli
Za povrtni dio:
- crveni luk
- češnjak
- 1 tikvica
- 8-10 mini rajčica
- mrkva
- sol
- papar
- žličica kurkume
- voda od kuhanja tjestenine
Postupak:
Sve sastojke za tijesto pomiješajte u multipraktiku/sjeckalici (ne blenderu!) dok se ne stvori kugla od tijesta. Izvadite kuglu na podlogu i dovršite miješenje rukama–mijesite ga par minuta dok ne postane glatko i elastično. Zamotajte tijesto u plastičnu foliju i ostavite na sobnoj temperaturi 30 minuta (ako imate vremena, ja ponekad znam i prekočiti taj korak).
Uz minimalno dodavanja brašna, razvaljajte okruglo tijesto debljine 0,5-1 cm. Zatim izrežite tijesto na trake debljine 1 cm i rolajte svaku trakicu posebno. Možete navlažiti ruke, ići će jednostavnije samo u ovom koraku nemojte dodavati brašno.
Kada ste pripremili pastu, nasjeckajte crveni luk čim sitnije možete i prodinstajte ga na maslinovom ulju. Za to vrijeme nasjeckajte ostatak povrća. Kada je luk povenuo, dodajte povrće i začine. Miješajte dok se povrće ne počne karamelizirati.
Za to vrijeme zakuhajte lonac s vodom za tjesteninu i posolite je. Nakon što zakipi, dodajte pici tjesteninu. Kada tjestenina ispliva na površinu, kuhajte ju 2-3 minute, a zatim je premjestite u tavu s dinstanim povrćem. Dodajte 2-3 žlice vode od kuhanja tjestenine, promiješajte, pustite neka zavrije i ugasite kada ste postigli željenu gustoću jela.
Na kraju podlijte maslinovim uljem.
Višak napravljene svježe tjestenine možete zalediti i pojesti kroz mjesec dana. Tako zaleđenu direktno ubacite u kipuću vodu i kuhajte koju minutu duže nego svježu.