Kad god zaglavim u gradu, a nemam vremena za konkretan ručak, većinom tražim zdravije verzije fast fooda. Ono što u većini slučajeva izaberem je upravo falafel zamotan u finu tortilju s povrćem. Slanutak mi je inače jedna od najdražih namirnica i radila sam već svašta od njega, pa čak i čaj i deserte. Jeste već isprobali ove čoko keksiće sa slanutkom? Upravo je to dobra ideja ako vam ostane viška slanutka nakon spremanja falafela. 🙂
Slanutak je važan izvor makro nutrijenata i sadrži puno proteina. Ako ga kuhate sa povrćem i cjelovitim žitaricama, odličan je visoko-proteinski nemasni obrok. Na svakoj proslavi svog rođendana moram imati spremnu zdjelu punu humusa, koja se uvijek poliže do kraja. A ovaj falafel mi je jedno od top 3 jela sa slanutkom.
Sastojci (za 21 falafel):
- 200 g suhog slanutka (400 g kuhanog)
- 5 cm kombo alge (opcija)
- pola većeg ili jedan manji bijeli luk
- velika količina peršina
- 3 režnja češnjaka
- 4 kapi ljutog umaka (ja sam koristila Vrabanero)
- 1 žličica sjemenki kumina
- pola žličice zelenog kardamoma
- 1 žličica sjemenki korijandra
- 1 žličica soli
- ¼ žličice papra
- 2 žlice slanutkovog brašna (30 g)
- pola žličice sode bikarbone
Umak:
- 200 g čvrstog jogurta
- 20 g senfa
- pola žličice meda
- prstohvat soli
- par kapi soka od limuna
- granule češnjaka
Slanutak natopite u većoj količini vode preko noći, minimalno 8 h. Ako to zaboravite učiniti na vrijeme (kao ja), potopite ga bar 4 h i na pola skuhajte s kombu algom. Kombu algu koristim i kako bih smanjila nadutost koju slanutak može uzrokovati. Nakon 8h u vodi, slanutak je dovoljno omekšao da ga možete odmah ubaciti u blender/sjeckalicu.
Začine lagano popržite na suhoj tavi dok ne osjetite da otpuštaju aromu i potom usitnite u tarioniku.
Sve sastojke osim brašna i sode ubacite u sjeckalicu. Usitnite toliko da ostane malo “strukture” i ne pretvori se potpuno u kašu. Prebacite u zdjelu, dodajte brašno i sodu te promiješajte rukom.
Prekrijte prozirnom folijom, ostavite 30 min. da odmara.
Rukom izradite polpete ili kuglice, poslažite na papir za pečenje i premažite maslinovim uljem. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva C s uključenom ventilacijom te pecite falafel 25-30 min. Na pola vremena okrenite falafele kako bi se jednako zarumenili sa svih strana.
Servirajte s umakom i s domaćim tortiljama.