Odrastajući u osamdesetim godinama prošlog stoljeća, bio sam izložen gotovo isključivo američkim filmovima. U tim filmovima, gledao sam raznolike likove, kako se veoma često u restoranima “ubijaju” tacosima, tortiljama, carnitasima i tostadama, zalijevajući obilno sve te delicije chipotle umacima i svijetlim meksičkim pivama. Sanjali smo kao klinci, da nas kod kuće na stolu čeka chili con carne s crnim grahom, no san bi se, nažalost često, pretvorio u noćnu moru faširanaca i čušpajza sa zaprškom.
“… no san bi se, nažalost često, pretvorio u noćnu moru faširanaca i čušpajza sa zaprškom.”
Polagano, mic po mic, otvorio se i u Zagrebu prvi meksički restoran. Pretpostavljam da je bio veoma popularan jer je nakon njega niknuo i drugi, pa treći, četvrti i tako sve dok i oni koji se nisu nazivali “meksičkim“, nisu u svoju ponudu uvrstili neku verziju “tortilje s piletinom i ljutim meksičkim umakom“.
2003. godine prvi sam put i posjetio jedan od tih restorana. Na stolu su se našle tortilje punjene grill piletinom, crnim grahom i zelenom salatom, a čini mi se da je u kombinaciji bilo i nekakvih chili papričica. Smazao sam to, sjećam se, gotovo u jednom dahu i bio sam uvjeren kako sam otkrio meksičku nirvanu. Kako je Zagreb odjednom postao Veracruz, a na radiju će od sada svirati samo mariachi. Ta podgrijana, brašnasta tortilja iz Metro-a bila je vrhunac. U kakvoj sam samo zabludi bio…
15 godina kasnije, nakon mnogo pročitanih kuharica i još više skuhanih jela iz čitavog svijeta, saznao sam da postoji “masa harina” – brašno od kukuruza kuhanog u lužnatoj otopini te kako se autentične meksičke tortilje prave zapravo od tog brašna. Nabavio sam to brašno kod prijatelja u trgovini “Pekinška patka” i napravio nekoliko tacosa. U 3 minute, koliko mi je trebalo da ih napravim, moj svijet meksičke kuhinje, zauvijek se promjenio.
Upute za izradu domaćih tortilja i tacosa
Budući da masa harina brašno ne sadrži gluten, ne ponaša se kao obično pšenično i slična brašna – ne treba ga puno mijesiti i mnogo lakše se razvlači u oblik tortilje. Budite oprezni s dodavanjem vode jer se lako “raskvasi”, no to ćete jednostavno popraviti dodavanjem još malo brašna.
Sastojci:
Za 12-15 tacosa, promjera 12-ak cm, trebat će vam:
- 100g brašna masa harina
- 150g tople vode
Postupak:
- Pripremite sve sastojke i jednu zdjelu srednje veličine, u kojoj ćete zamijesiti brašno.
- Uspite brašno u zdjelu i dodajte toplu vodu.
- Zamijesite kuglu “tijesta”, relativno mekanu na dodir.
- Uzmite običnu plastičnu vrećicu i odrežite joj ručke.
- Nakon toga vrećicu razrežite s lijeve i desne strane.
- Otkinite komadić tijesta od kugle, veličine loptice za stolni tenis, stavite ga u sredinu otvorene, razrezane vrećice i zaklopite vrećicu.
- Tavom ili loncem pritisnite lopticu tijesta između dva sloja vrećice kako bi se oblikovao taco ili tortilja.
- Polagano “otvorite” vrećicu i odlijepite taco od nje.
Mali trik: nemojte prstima hvatati taco i odljepljivati ga od vrećice, tako će se raspasti. Podložite drugu ruku ispod vrećice gdje je taco, preokrenite ga na slobodnu ruku i s gornje strane odlijepite vrećicu od tortilje.
Upute u fotografijama pogledajte u galeriji! (Klik na fotografiju otvara ju u većoj veličini, a strelicama lijevo i desno ih prelistajte).
1 comment