Kada su nas pozvali da sudjelujemo u projektu EU komisije, u kojem se predstavljaju zaštićeni sastojci i jela, jako smo se razveselili i objeručke prihvatili poziv! Defintivno mi je trebalo inspiracije za nova jela i ovo je stiglo kao naručeno. Kako je nastupilo ovo vrijeme korone pa nigdje ne putujemo, dobili smo priliku da otputujemo barem kroz proučavanje recepata, snimanje videa, biranje glazbe i kroz nova jela.
Dobila sam popis svih uključenih zemalja i predloženih recepata, na kojem je bilo zaista interesantnih i egzotičnih stvari. No, mornar u duši nije mogao drugačije nego odabrati morske zemlje. Nostalgiija za Dalmacijom je sveprisutna.
Obzirom na to da ne smijem unaprijed otkrivati kuda ću sve “otputovati”, bacam se odmah na jelo koje sam radila kao prava mala cipranka.
Ne znam kako vama, ali meni je grožđe uvijek predstavljalo poseban izazov – što s njim napraviti? Osim vina i hladnih zalogaja iz frižidera, nikad nisam imala ideju što spremiti od viška grožđa. Ipak sam “ka dite” skakala po didovom vinogradu pa zato vjerojatno više volim vino nego sam grozd. Kada sam vidjela kako se na Cipru ljudi potrude i naprave puding od grožđa, odmah sam se zagrijala za taj recept.
Palouze – žele od grožđa čudesna je tradicionalna ciparska slastica, koja se radi od grožđa uzgojenim u vinarskim selima na otoku. Priprema se sakupljanjem grožđanog soka (mošta) tijekom berbe i kuhanjem u velikom kotlu (‘kazani’), s malom količinom bijele zemlje zvane ‘asproi’, koja izvlači nečistoće na površinu za i olakšava njihovo uklanjanje.
Brašno se dodaje soku dok se ne skuha do prave konzistencije, da se dobije žele. Dodaju se zgnječeni orašasti plodovi i poslužuje se kad se sve skupa “stisne”. Nisam imala bijele zemlje s ciparskih otoka, ali sam negdje pročitala da ju mogu zamijeniti dobrom starom sodom bikarbonom pa sam tako i napravila.
Sastojci:
- 2 kg slatkog bijelog grožđa;
- 1 žlica sode bikarbone;
- grančica mente;
- aroma vanilije;
- integralno pirovo brašno;
- bademi za dekoraciju;
Postupak:
Operite grožđe i rukama ga zgnječite u većoj posudi, čim više možete. Dobiveni sok procijedite u lonac koji ćete staviti na vatru. Kada tekućina napola zakipi (lagano krenu mjehurići), smanjite vatru i ubacite 1 žlicu sode bikarbone. Soda će odmah uzrokovati stvaranje pjene koju trebate ukloniti, sve dok ne vidite da je ostala samo zlatna tekućina. U izvornom receptu na Cipru, tradicionalno se stavlja i posebna lužnata zemlja iz vinograda koja pokupi sve nečistoće u kuhanom soku.
Ubacite grančicu mente. Također, u originalni recept ide i bosiljak ili lišće pelargonije, no ja sam se odlučila za mentu jer sam ju imala svježe uzgojenu. Osim mente, za aromu kapnite i nekoliko kapi vanilije i ostavite da se ohladi.
Kada se smjesa ohladila, prebacite ju u drugi lonac preko sita koristeći šalicu od 250 ml, kako biste mogli procijeniti koliko vam treba brašna. Na 1 šalicu tekućine, ide 1 žlica prosijanog brašna.
Zagrijte ponovno procijeđenu tekućinu te odvojite polovicu. U polovicu postupno dodavajte brašno i miješajte kako biste izbjegli stvaranje grudica. Potom sve prebacite u lonac s ostatkom soka koji ste prethodno zakuhali pa nastavite kuhanje otprilike pola sata. Kako biste provjerili je li puding gotov, na mokri tanjur stavite 1 žlicu smjese i pustite koju minutu da se ohladi. Ako se lagano odvaja od tanjura, završili ste s kuhanjem, u suprotnom se strpite još malo pa probajte opet :).
Na kraju prebacite u zdjelice i pospite nasjeckanim bademima. Ostavite da se hladi barem 2h.