Kakva bih ja to bila neretvanka kad ne bih imala recept za brudet na svom blogu? Vjerujem da je malo onih koji ovo jelo nisu probali ili barem čuli za njega. Naziv brudet vjerojatno je došao od talijanske riječi brodetto što znači “juha” ili “ujušak”, a varijante tog jela pronalazimo u gotovo svim mediteranskim zemljama. Radi se od raznih vrsta riba, često od ugora, brancina, orade i manje “ribe od kamena” (škarpine, pauka i ostalih).
Negdje sam davno pročitala da recepata za brudet ima onoliko koliko ima dalmatinaca. Pitajte svoju baku, mamu, kumu, sestru na koji način pravi to jelo i vjerujte mi – svatko od njih imati će neku svoju “malu tajnu” koja baš njegov recept čini najboljim i posebnim. Ne samo da se razlikuje način pripreme, nego se koristi i druga vrste ribe. Npr. kod nas u Neretvi se od davnina sprema pikantni brudet od jegulja i žaba. To je ono jelo koje je probao svaki rođak iz daleke Australije, Amerike ili takvih krajeva kada bi došao u posjetu ovome kraju.
Ako vam jegulje i žabe nisu zazvučale primamljivo, ne bojte se! Brudet je odlično jelo koje se pravi od raznih morskih plodova. U mojoj obitelji brudet se kuha bar jedamput u tjedan dana. Tata nabavlja najsvježiju ribu, a mama od nje pravi čarobne okuse. Od nje sam i naučila kako skuhati brudet.
Uvijek su me učili da je brudet tim bolji, što u njemu ima više vrsta ribe, no kako sam ovaj put malo zakasnila na ribarnicu, uspjela sam pronaći samo dvije vrste ribe: oradu i brancina. Svejedno, brudet je bio veoma ukusan :).
Sastojci:
- 2 velika crvena luka*
- 500-700 g ribe*
- 3 lovorova lista
- 1-2 žlice koncentrata od rajčice
- 1 žlica vegete (možete preskočiti i staviti samo sol)
- 1 žličica slatke crvene paprike
- chili papričica (po želji)
- 3,4 režnja češnjaka
- peršinov list
- 100ml bijelog vina
- 2 žlice kvasine
- maslinovo ulje
*Što više ribe imate, trebat će vam veća količina crvenog luka.
Postupak:
Tradicionalno se luk reže na tanke polukrugove; luk prerežete na pola i svaku polovicu isjeckate na što tanje polu-kolutove. Ja luk ipak nasjeckam na veoma sitne komaciće da čim prije omekša, kako bih ga mogla štapnim mikserom usitniti u pastu i tako ugustiti umak. Slobodno apravite po vlastitoj želji, brudet će vam sigurno svakako biti ukusan.
Nakon što luk izdinstate na maslinovom ulju, dodajte lovorov list, češnjak, peršin, žlicu slatke paprike i chili. U šalici pomiješajte vegetu i koncentrat rajčice te sve razmutite s vodom i polako dolijevajte na luk. Prilikom dodavanja vode pripazite da ne dodate previše, kako vam umak ne bi bio pre-rijedak. Imajte na umu da će i riba pustiti vodu.
Kuhajte par minuta i dodajte malo bijelog vina. Nakon kratkog kuhanja probajte umak i dodajte soli ako je potrebno. Ribu ako je veća, narežite na komade, stavite u umak i tada dodajte kvasinu (kvasina se dodaje zato da se riba ne bi raspala). Pažljivo okrenite ribu na drugu stranu i dodajte vode toliko da riba malo viri vani. Nekad je bolje dodati manje vode.
Pojačajte vatru da proključa, a onda smanjite da se lagano kuha 10-15 min. Brudet nikad ne smijete miješati, nego lonac lagano protresite tokom kuhanja. Poslužite s toplom palentom.