Ne poznajem tog obožavatelja azijske hrane koji ne voli bao bunse. Ta čudesna peciva, lagane i prozračne strukture su mi omiljeno predjelo prije nego li navalim na lonac Ramen rezanaca ili na neki fini Pad thai.
Nažalost, nigdje nisam naišla da se bunsi prave od nekog drugog brašna osim pšeničnog; stoga nakon svakog takvog “izleta” muku mučim s posljedicama glutena na svoja već napaćena crijeva.
Uvijek sam bila lijena praviti dizana tijesta jer mi je snaga u rukama “nula ispod kante”. No, otkako je Titanium Chef baker doselio na moj šank, jedva sam čekala kada ću krenuti u eksperiment i napraviti bunse od meni podnošljivog pirovog brašna.
Ne mogu reći da nije bilo izazova. Prva verzija je završila u smeću jer sam kupila domaće pirovo brašno na tržnici, koje je očito navuklo na sebe previše vlage pa se niako nije dalo umijesiti u tijesto koje bi bilo kompaktno. Naravno da sam to otkrila usred snimanja recepta tako da sam morala otrčati u prvu trgovinu i napraviti sve ispočetka.
Nakon 20 min miješanja u samostojećem mikseru, primjetila sam da se tijesto formira i lagano odvaja od stijenki posude. Ljudi moji, kakva sreća! Nastojala sam se držati pravila da tijesto bude što više hidrirano (da ima visok udio tekućine) kako bi finalni proizvod bio mekan i ukusan. Veliki je izazov bio zamijeniti obično pšenično brašno s pirovim jer pirovo brašno definitivno može “primiti” manje tekućine.
Nakon par neuspjelih pokušaja, uspjela sam pogoditi pravi omjer i dobila divne, na pari kuhane, bao bunse od pirovog brašna.
Sve sam vam napisala!
Sastojci:
- 125 g tople vode
- 100 g toplog mlijeka
- 7 g aktivnog suhog kvasca
- 4 žlice brezinog (ili običnog) šećera, podijeljeno na pola
- 2 žlice maslinovog ulja
- 350 g bijelog pirovog brašna
- 1/2 žličice praška za pecivo
- 1/4 žličice soli
- Sezamovo ulje za premaz (može i neko drugo biljno ulje)
Postupak:
Pomiješajte toplu vodu, mlijeko, aktivni kvasac, 2 žlice šećera i ulje. Pustite da se kvasac i šećer otope pa ostavite da ta smjesa odstoji dok se kvasac ne aktivira, otprilike 5 do 10 minuta.
U međuvremenu u samostojećem mikseru pomiješajte brašno, preostale 2 žlice šećera, prašak za pecivo i sol.
Ulijte mokre sastojke u smjesu suhih sastojaka. Miksajte na maloj brzini kako bi se svi sastojci polagano sjedinili, a zatim brzinu povećajte na srednju i miksajte dok ne dobijete oblik tijesta. Nastavite mijesiti oko 20 minuta na srednjoj brzini tj. dok tijesto ne postane elastično i jako mekano, ali da se prestane lijepiti za prste ili zdjelu za miješanje.
Izvadite tijesto iz miksera i oblikujte u kuglu. Vratite u posudu za miješanje, pokrijte plastičnom folijom i ostavite da se diže na toplom mjestu dok se ne utrostruči, oko 2 sata. Ostavite da odstoji i duže ako je potrebno.
Dignuto tijesto stavite na radnu površinu. Razvaljajte ga u disk debljine oko 1 cm. Ukoliko vam se tijesto bude lijepilo, slobodno posipajte s malo brašna, ali svakako pokušajte dodavati čim je moguće manje, kako se ne bi promjenila struktura tijesta.
Oblik bunsa pravimo tako što iz ukupnog tijesta “izrezujemo” male krugove promjera oko 10-ak cm. Možete se pomoći čašom koja ima širi otvor.
Nakon što ste oblikovali bunse, gornju stranu lagano premažite uljem, preklopite ih na pola u oblik polumjeseca i stavite na papir za peženje u posudu za parenje (“steamer”). Pokrijte poklopcem i ostavite da odstoje još 30 minuta.
U međuvremenu zakuhajte vodu na woku ili drugoj dubljoj posudi. Pažljivo stavite steamer s bunsima na posudu s ključalom vodom. Provjerite da voda ne dodiruje dno steamers, a pogotovo da ne ulazi u unutra i ne dodiruje peciva. Pokrijte poklopcem ili krpom i kuhajte na pari 8 do 12 minuta.
Kako vas vrela para ne bi opekla, pažljivo otvorite poklopac. Bunse poslužite kao prilog ili napravite ukusne sendviče s njima. Odabir priloga pustite mašti na volju i uživajte!