Ni sama ne znam kojim epitetom bih počastila ovaj grad, niti kojim divnim riječima opisala ovo putovanje u Portugal. Postoje neka mjesta na svijetu koja vam odmah zarobe srce i zavedu vas tako da im se poželite stalno vraćati. Upravo tako je mene prije dvije godine očarao Lisabon. Kao kakva simpatija u mladim danima, zaokupio mi je misli i otada me stalno privlači k sebi; ne znam kako drugačije opisati kemiju između mene i toga grada.
Baš kada sam mislila da znam što me sve tamo čeka, on me opet ugodno iznenadio. Svaki put kad bih skrenula u neku malu, zavučenu ulicu, iznova bih poželjela tu ostati satima, jer svaki dio toga grada priča svoju priču. Nadam se da će vas ovaj putopis potaknuti da potražite prve karte i odletite u novu avanturu. Također, pokušat ću vam dati i čim više korisnih savjeta i informacija o cijenama, hrani i izletima.
Putovanje
Organiziranje putovanja u vlastitom aranžmanu, puno nam se puta pokazalo kao najbolja i najpovoljnija opcija. Pritom je najvažnije kupiti aviokarte na vrijeme ili pričekati akcije. Karte smo kupili preko Skyscanner-a, otprilike 2 mjeseca unaprijed, no možete koristiti i neki drugi portal ili aplikaciju za kupovinu aviokarata (Kayak, Hopper, Kiwi, Google Flights…).
Ovaj put, plan nam je bio, osim Lisabona, posjetiti i Porto, a vrijeme smo raspodjelili ovako: 5 dana za Lisabon, 3 dana za Porto.
Kako druga polovica naše male obitelji 🙂 ima avijatičarske ambicije, putovanje u Portugal i natrag u Hrvatsku sastojalo nam se od nekoliko presjedanja. Alex: “Daj ajde, bit će super! Umjesto jednog dosadnog (ali kraćeg i ugodnijeg, moja opaska), imat ćemo 5 polijetanja i slijetanja! Lufthansa 7 Charlie Romeo, cleared for take-off runway 05, wind is…”
Letjeli smo iz Zagreba u Lisabon, a vraćali se iz Porta u Zagreb.
Cijena karte ZAG-LIS sa presjedanjem u Frankfurtu bila je oko 200 eur, a iz Porta za Zagreb preko Lisabona i Frankfurta, 115 eur. Vjerujem da možete naći i mrvicu povoljnije opcije, ali mi smo silno htjeli otputovati pa nismo imali puno vremena za kalkulacije. Jedva smo dočekali dan kada ćemo spakirati stvari i krenuti!
Odlazni let bio je zakazan za 6 sati ujutro, tako da smo se noć prije brzo spremili u krevet, kako bismo uhvatili par sitnih sati sna, no kada je zazvonila budilica, dočekalo nas je neugodno iznenađenje. Stigao je email da nam je odlazni let otkazan i da su nas razdvojili u dva zamjenska leta! Kakva li je samo panika u tom trenu nastupila… Usred noći, oko 4 sata ujutro, ulijećem u sobu, palim svjetlo i budim Alexa iz najdubljeg sna te krećem s dramom. “Kako ćemo odvojenim letovima? Mene je stavilo u Zurich, ZURICH! Zašto ti ideš direktnim letom, a ja moram preko Zuricha? Što ako tamo ne stignem na let za Lisabon?…” Šteta što nam po stanu nisu postavljene kamere; ranojutarnja scena bila je dostojna drama iz reality show-ova.
No, kao i uvijek, gotovo svakom problemu se može naći rješenje i zahvaljujući divnom zaposleniku Croatia Airlinesa, na kraju smo oboje otputovali direktnim letom za Lisabon. OGROMNA POHVALA NACIONALNOJ KOMPANIJI, nije moglo proći bolje. (Oprosti Alex, pokušat ću ti nadoknaditi 2 godine izgubljenog života zbog traumatičnog buđenja).
Dolazak u Lisabon
Lisabon je grad, u koji kada dođete, poželite tamo i ostati. Ima energiju tinejdžera i šarm mlade dame u cvjetnoj, lepršavoj haljinici. Toliko šarenila i boja na jednom mjestu, koje se sve savršeno slažu, puno toplih, nasmijanih ljudi raznih kultura i jezika.
Od aerodroma do stana dovezli smo se Uberom. Istina, metroom smo to mogli obaviti za 1,5 eur po glavi, a ovako nas je vožnja koštala 8 eur, no nakon tri sata sna i ranojutarnje “situacije” s otkazivanjem leta, odlučili smo si priuštiti ovaj luksuz.
Gdje se smjestiti
Kao i svaki veći grad, Lisabon je podijeljen na kvartove. Kada god možemo, volimo biti čim bliže centru grada, ali da kvart u kojem odsjedamo ipak bude miran. Ako imate slične “ambicije” kao i mi, savjetujem vam da tražite smještaj u Alfami. Alfama je šarmantan stari dio grada, u kojem možete potpuno osjetiti pravi duh Lisabona – prepun je malih, krivudavih uličica, uskih prolaza i stepenica, autohtonih restorana i preslatkih barova koji nude domaću hranu.
Stan smo pronašli preko Airbnb-a, što se opet pokazalo se kao odličan izbor, a do svih atrakcija smještenih u samom gradu dolazili smo laganom šetnjom. Ako ste pak željni blizine noćnih provoda, smještaj potražite u kvartovima Bairro Alto ili Baixa.
Prijevoz po gradu i okolicom
Ako ste željni prave avanture i voljeli biste doživjeti čitav grad, a možda i okolicu, odlična opcija je najam malog skutera ili motora. U gradu je puno iznajmljivača i kod svih je dosta velika potražnja jer je Lisabon općenito idealna lokacija za vožnju motorom. Mjesto za svaku preporuku je LX Rent , veoma blizu centra Lisabona. Dečki koji vode posao vrlo su ljubazni, puni korisnih informacija i u svemu susretljivi.
Mi smo unajmili malo veći skuter (150 ccm), dovoljne snage sa ugodnu vožnju dvije odrasle osobe. Cijena je bila prihvatljivih 50 eura/dan. Za tu cijenu uz motor dobijete i kompletnu opremu, no svakako imajte na umu da u popodnevnim i večernjim satima puše vjetar sa Atlantskog oceana. Morate ponijeti topliju odjeću i tražite u LX-u da vam daju i opremu za kišu (jaknu i hlače nepropusne za vjetar).
Ako ste ipak mirniji tip i radije bi se koristili javnim prijevozom, Lisabon je odlično povezan tramvajima, autobusima i metroom. Ne smijete propustiti vožnju popularnim tramvajem br. 28 koji vozi starim uličicama kroz kvart Alfama pa sve do centra grada. Većinu dana prepun je turista pa nastojte planirati vožnju u ranim jutarnim ili kasnijim večernjim satima (zadnja vožnja je oko 22h).
Pripremite se na ludu vožnju :).
Na većini metro stanica (možda čak i na svim) možete kupiti Viva viagem karticu. Sama kartica košta simboličnih 0,5 eur, no morate na nju položiti još neki iznos za vožnju javnim prijevozom. Cijena karte pojedinačne vožnje je 1,30 eura pa ako ćete se voziti do 5 puta u danu, isplati se na automatu odabrati opciju “zapping” i uplatiti određeni iznos na Viva Viagem karticu (recimo 10-ak eur). Ukoliko se planirate voziti više od 5 puta onda kupite dnevnu kartu jer ona košta oko 6 eur.
Viva viagem kartica vrijedi vam za vožnju svim oblicima gradskog prijevoza, osim za vlakove. Postoji naravno i opcija kupovine karata u tramvajima i autobusima, no ona je puno skuplja (oko 3 eura za jednu vožnju).
Gdje i što jesti
U Portugalu se divno jede i pije. Točka! Jede se puno ribe, svježeg voća i povrća, a na svakom uglu i restoranu pije se puno, veoma kvalitetnog vina. Ako ste izbirljivi gurmani poput nas, Portugal će vam biti savršena destinacija. Ja sam uživala u svakom danu i svakom zalogaju, sve je bilo baš po mom ukusu.
U ponudi ćete najčešće naći bakalar, hobotnicu, sardine, grdobinu i sličnu ribu. Cijene su vrlo povoljne – za sjajan riblji ručak, trošli smo oko 200-300 kn, računajući i vino. Moj savjet je da naručujete vino kuće; obećajem vam da nećete pogriješiti. Za razliku od naših restorana, koji će vam pod “domaće vino“, nažalost, često uvaliti loš i bezukusan kiseliš, Portugalci vam pod “vinho da casa” daju kvalitetu kakva inače dolazi u finim buteljama. Za pola litre vina najčešće ćete ostaviti oko 2 eura, a na najbolje restorane naići ćete prateći domaće ljude.
Prvi dan, odmah po dolasku, dočekao nas je prolom oblaka. Tri sata leta i još sat i pol muvanja po aerodromu i bili smo gladni kao vukovi. Dok smo tako bauljali malim uličicama, klizali se u tenisicama po glatkim pločnicima, spazili smo grupicu radnika kako ulaze u mali restoran. Onako mokri i gladni krenuli smo za njima s nadom da ćemo pojesti nešto fino. I zbilja smo i pojeli! U lokalnom retoranu, pod imenom Tasca do Vigário pojeli smo odličnu paellu i grilanu sabljarku.
Inače, u Portugalu restorani imaju foru da vam donesu “couvert” (sitne mazalice, kruh, maslinovo ulje, masline i slično) čim sjednete za stol. Ako ih pojedete, zaračunat će vam to nekoliko eura, no ako to ne želite platiti, nemojte dirati 🙂 i uštedjet ćete dosta kroz par dana.
Vodite računa o tome da restorani ručkove služe od 12-15h i zatvaraju sve do 19h, kada im kreću večere.
Toma Lá Dá Cá – mali skriveni restorančić u četvrti Bairro Alto u koji lokalci dolaze na ručkove. Kada uđete u taj mali prostor dočekat će vas tri velika, zajednička stola, za koje se smještate tamo gdje ima mjesta. Njima je to sasvim normalno, a i vama postane simpatično čim vam donesu vrhunsku i ukusnu domaću hranu. Čim zagrizete mekani, sočni komad savršeno pečenog bakalara, odmah zaboravite na ljude oko sebe.
Uz bakalar, jeli smo povrtnu juhu i grilanu tunu, uz obilnu porciju kuhanog povrća. Naravno da je sve stiglo na stol preliveno s finim maslinovim uljem. Popili smo pola litre domaćeg vina i sve to platili oko 27 eura. I da, na kraju smo polizali tanjure!
TimeOut market– nešto moderniji pristup hrani, s puno različitih svjetskih kuhinja. TimeOut market je zapravo ogromna, ali šarmantna hala, koja u sredini ima stolove i šankove, dok se uokolo nalaze boksevi u kojima “restorani” pripremaju hranu. Ovaj skup restorana nalazi se tik uz tržnicu gdje se prodaje voće i povrće pa svi restorani ovdje nabavljaju namirnice za dnevna jela. Sve je vrlo svježe i ukusno.
Ovdje ćete naći istočnjačke rezance, sushi, južnoameričke mesne sendviče i burgere, portugalsku ribu te vrhunsku talijansku pizzu. Mi smo ovaj put isprobali hamburgere – jedan od bakalara i drugi od kozica. Toliko je ostalo jela koja smo željeli isprobati, ali jednostavno nije bilo vremena.
No, to je samo znak da se na TimeOut opet moramo vratiti, a to znači još jedan odlazak u Portugal. Yesss 🙂
Bacalhau na Vila (Sintra) – restoran je skriven u malim uličicama u gradiću Sintra, 30-ak km udaljenom od Lisabona, u kojem se nalaze mnogi poznati dvorci i parkovi. U ovom restoranu su nas konobari osvojili kao rijetko gdje, pokazali se kao veoma ljubazni, stručni i strpljivo su nam davali hrpu savjeta što sve posjetiti. Probali smo dvije juhe iz ponude: jednu od špinata s bakalarom i drugu od krumpira i komorača. Račun se ovaj put popeo na 36 eur što je sasvim u redu, obzirom na popularnost Sintre i broj ljudi koji tamo svakodnevno kruži.
Specialty-coffee
Ako ste ljubitelj kave i ne možete bez svoje dnevne doze kave, vjerujem da se trudite pronaći specialty-coffee lokale gdje god doputujete. Portugal vas u tom smislu neće iznevjeriti. U Lisabonu smo sjajnu kavu popili na dva mjesta: Art shop Montana Lisboa, odmah na šetnici koja se od glavnog trga Praça do Comércio nastavlja uz obalu rijeke prema mostu 25 de Abril i u Fabrica Coffee Roasters shop-u.
(nastavak ove male avanture pročitajte u 2. dijelu: Lisabon i Sintra).
2 comments