Već duže vrijeme na našoj polici nalazi se knjiga imena “660 curryja”, a ja se pitam zašto je do sada nismo primili u ruke i isprobali sve recepte koji su u njoj ispisani. Knjiga je fantastična! Sadrži recepte za tradicionalna indijska jela pa sam tako naletjela i na racept za “Losos u umaku od tamarinda i meda”. Za razliku od drugih kuharica, u ovoj nema puno fotografija no to i ne predstavlja problem jer opisi jela vrlo jasno dočaravaju o kakvim se izvrsnim delicijama radi.
Jela koja smo do sada skuhali, prema receptima iz te knjige, ostavila su zaista jak dojam na nas! Začini koji se koriste u tim receptima ponešto su drugačiji od onih koje u našoj kuhinji koristimo svaki dan i čine ogromnu razliku u okusu. U većini jela mozete pronaći kurkumu, kumin, korijandar, kajensku papriku, klinčić, cimet, lovorov list.
Možda će se neki od vas prvi put susresti s tamarind pastom. Radi se od voća tamarind koje je zapravo stablo iz porodice mahunarki, izvorno potječe iz tropske Afrike, a raste samoniklo. Može se kupiti u specijaliziranim trgovinama, poput Pekinške patke u Zagrebu. U receptima se može zamijeniti mješavinom jednake količine limetina soka (moglo bi proći i sa bijelim vinom ili rižinim octom) i smeđeg šećera.
Tko je fan egzotičnijih jela mora obavezno ovome dati priliku! Danas vam predstavljam losos u umaku od tamarinda i meda. 🙂
Sastojci:
- file lososa bez kosti
- pola zličice kurkume
- 1 žlica meda
- 1 žličica soli
- pola žličice tamarind paste (možete koristiti gore spomenutu zamjenu)
- 2 žlice maslinovog ili dr. ulja
- pola šalice nasjeckanog mladog luka (bijeli i zeleni dio)
- komad svježeg đumbira (oko 5cm dug)
- čili po zelji
Postupak:
File lososa prvo dobro premažite kurkumom i ostavite bar 30 min da miruje, po mogućnosti i cijelu noć. Pomiješajte med, sol, tamarind pastu i četvrtinu šalice vode u maloj plastičnoj zdjelici.
Zagrijte tavu na srednjoj vatri i ispecite losos, oko 2 min po strani. Nakon toga prelijte ga sa smjesom tamarinda i meda, ubacite nasjeckani luk, đumbir i čili ako zelite. Pokrijte tavu i pirjajte ribu bez miješanja, oko 3-5 min. Pred kraj nagnite tavu i prelijte umak preko ribe.
Kao prilog mozete poslužiti divlju rižu koja ide izvrsno uz riblja jela.
Divlja riža ima duga i tamna zrna i uopće nije riža, već vrsta trave koja raste u Kanadi. Zbog svog orašastog okusa obroku daje poseban, puni okus. Prije kuhanja je možete popržiti u suhoj tavi oko 5 minuta i nakon toga kuhati oko 50 minuta u vodi, u omjeru 2:1, na laganoj vatri. Divlja riža izuzetno je bogata bjelančevinama, mineralima, vlaknima, B vitaminima te folnom kiselinom. Sadrži vrlo malo masnoća, a odlikuje je i mala kalorijska vrijednost.
Kako bi imali cjeloviti obrok, kao predjelo možete skuhati Juhu od tikve.