Sjećam se još iz studentskih dana, jednog posjeta sajmu domaćih proizvoda, kada je batat tek postajao “in” i mnogima je bio velika nepoznanica. “Kakav je to krumpir u boji?”
Osim što sam tada prvi put probala sir s tartufima–koji mi je tada bio užasno smrdljiv i neukusan, a danas bih prodala dušu za komad takvog ukusnog sira–prvi put sam probala i slatko od krumpira :). Bila je to krempita od ljubičastog batata.
Vau, kakvo oduševljenje! Još otada, a prošlo je dosta godina mora se priznati, želim rekreirati to jelo.
Glavna prepreka svih ovih godina,bilo je to slavno lisnato tijesto. Nikako nisam htjela da bude kupovno. Konačno sam se odlučila uhvatiti u koštac s onim od pirovog brašna i, sada, kada sam ga uspješno napravila, pitam se gdje sam tu vidjela problem. Od sada pa nadalje lisnato tijesto i ja definitivno smo na na “ti”.
Lisnato tijesto:
- 300 g pirovog bijelog brašna
- Pola žlice soli
- 150 ml jako hladne vode
- 250g maslaca
Postupak:
Spojite brašno, sol i vodu i mijesite dok se svi sastojci ne sjedine. Ukoliko radite s mikserom svakako miješenje završite rukama na podlozi.
Razvaljajte tijesto i po sredini poslažite kriške maslaca. Preklopite lijevu i desnu stranu, oklagijom lagano razvaljajte tijesto po dužini i preklopite gornji i donji kraj. Bitno je da sve radite na hladnom (hladne ruke i kuhinja su ovom slučaju prednost).
Tako preklopljeno tijesto omotajte najlonom i spremite u hladnjak. Nakon 20-ak minuta izvadite tijesto, opet ga razvaljajte po dužini, preklopite gornji i donji dio te opet spremite u hladnjak. Taj postupak ponovite min. 3-4 puta. Kako biste uštedjeli na vremenu, napravite tijesto dan prije. Višak tijesta možete zalediti.
Tijesto podijelite na dva dijela – dok s jednim dijelom radite, drugi spremite u hladnjak.
Zagrijte pećnicu na 240 stupnjeva s uključenom ventilacijom.
Razvaljajte tijesto prema veličini tepsije u kojoj ćete ga peći, na debljinu 3-4 mm, vilicom izbodite po površini i stavite peći dok se ne zarumeni. Meni je trebalo oko 4-5 min.
Gornji dio kore nemojte izbosti vilicom, već ga lagano, nakon smještanja u tepsiju, zarežite nožem po površini na kvadrate, kako bi vam kasnije bilo lakše rezati kremšnite.
Pecite jednako dugo kao i donju koru, oko 4-5 min.
Krema:
- 700 g batata
- 2 l biljnog mlijeka (zobenog) bez šećera
- 300 g brezinog šećera
- Prstohvat soli
- 2 vrećice gluten-free pudinga od vanilije (ja sam koristila veganski iz DM-a bez šećera)
- 100 g tapioke (“Gustina”)
- 2 zličice agar praha
- Kokosov šlag 300 ml (coconut topoong cream/cocos whip)
Postupak:
Skuhajte batat i napravite pire tako da bude čim je moguće glađi te ga pustite da se hladi. Pomiješajte dvije vrećice pudinga od vanilije, tapioku i dolijte dio mlijeka (oko 250-300 ml) dok ne dobijete gustu, ali glatku smjesu.
Ostatak mlijeka stavite grijati zajedno s pireom od batata, šećerom, sjemenkama iz štapića vanilije i prstohvatom soli. Miješajte pjenjačom da izmješajte sve grudice batata koje su potencijalno nastale.
Kada se mlijeko zagrijalo, dodajte smjesu pudinga i tapioke. Ne prestajte miješati dok se ne zgusne! Pred kraj dodajte agar prah, koji ste prethodno otopili u hladnoj vodi te kuhajte miješajući još 3-4 min. Prekrijte površinu plastičnom folijom kako ne bi nastala korica dok se krema hladi min 30min.
U mikseru izmiksajte šlag od kokosa. Pred kraj miksanja umiješajte kremu od batata i pudinga.
Prebacite sve na donju koru, poklopite gornjom i spremite u frižider preko noći da se stisne.
Pred serviranje pospite šećerom u prahu.