Ovo su vjerojatno najbolje lazanje koje sam ikada napravila!
Priprema je trajala nešto duže jer sam imala veliku želju napraviti sve od nule – domaće listove i bešamel. Bolonjez se lagano krčkao na štednjaku dok sam se ja trudila izrezati pravilne komade tijesta. Na kraju se svaka sekunda utrošenog vremena isplatila.
Sa velikim zadovoljstvom, dijelim ovaj recept s vama. U njemu se ne nalazi ništa što već nije viđeno u bakinim ili maminim ručkovima, ali mi smo uistinu uživali u svakom zalogaju.
Tijesto za lazanje (ispadne oko 17-18 kora), sastojci:
- 250 g bijelog pirovog brašna (plus ekstra po potrebi)
- 1 žličica kurkume (opcija)
- Prstohvat soli
- 3 jaja
- Žlica maslinovog ulja
Mesni umak, sastojci:
- oko 700 g mljevene puretine (meso purećeg zabatka)
- suhe pancete “2 prsta debljine”
- 1 komorač ili veći crveni luk
- 1 veća mrkve (naribati)
- Manji komad celera (naribati)
- 3 režnja češnjaka
- Peršin (nasjeckan)
- 100 ml bijelog vina
- Sol
- Papar
- ¼ žličice muškatnog oraščića
- 200 ml pasirane rajčice POLPA
- 1 žlica koncentrata od rajčice
- 1 žličica slatke crvene paprike
- voda ili temeljac
- Začini po želji (bosiljak, majčina dušica, lovor)
Za bešamel umak, sastojci:
- 20 g maslaca
- 1 žlica maslinovog ulja
- 40 g bijelog pirovog brašna
- 500 ml Amo Essere mlijeka bez laktoze
- 2 žlice kiselog vrhnja
- 1 jaje
Priprema:
Zamijesite tijesto za lazanje tako što ćete spojiti sve sastojke i pustite da odmara pokriveno plastičnom folijom, 20-30 min.
Nasjeckajte komorač (ili luk), naribajte mrkvu i celer te nasjeckajte peršin i češnjak. Na maslinovom ulju u dubokoj tavi, izdinstajte komorač pa kad povene, dodajte ostatak povrća.
Dinstajte još pet minuta pa dodajte mljevenu puretinu i nasjeckanu pancetu, malo pomalo. Dinstajte dok smjesa ne promijeni boju, podlijte s vinom i nastavite dinstati na jakoj vatri, dok alkohol ne ispari. Posolite, popaprite i dodajte ostale začine.
Potom dodajte POLPA rajčicu, koncentrat, sve promiješajte i dolijte vode (ili temeljca) koliko je dovoljno da pokrije meso. Poklopite i kuhajte pola sata na laganoj vatri. Umak ne smije biti pregust pa prema potrebi dodajte još vode ili temeljca.
Za to vrijeme pripremite bešamel umak.
U zdjeli otopite maslac sa žlicom ulja. Kada se otopi, dodajte brašno i mješajte dok ne dobije laganu boju. Uklonite s vatre i podlijte s manjom količinom mlijeka. Miješajte pjenjačom i tek kada su nestale sve grudice, dodajte ostatak mlijeka pa vratiti na srednje jaku vatru.
Miješajte sve dok se umak ne zgusne. Dodajte sol, papar, naribani muškatni oraščić i malo češnjaka u prahu te kuhajte još nekoliko minuta. Maknite s vatre i poklopite.
Velike izvaljane “plahte” tijesta (lazanja), nožem podijelite u tri manja dijela po dužini i popola po širini. Tako ćete iz jedne “plahte” dobiti 6 listova lazanja.
Na dno protvana (ja sam koristila onaj s dimenzijama 37x….) rasporedite malo mesnog umaka. Na umak posložite prvi sloj listova lazanja, po njima rasporedite polovicu mesnog umaka i pokapajte s malo bešamela. Ponovite postupak s još jednim redom tijesta, mesnog umaka i malo bešamela.
Na treći red tijesta, rasporedite preostali bešamel u koji ste dodali 2 žlice kiselog vrhnja i jedno jaje.
Protvan zatvorite folijom i ubacite u pećnicu, prethodno zagrijanu na 180 stupnjeva s uključenom ventilacijom. Pecite poklopljeno 20 minuta. Nakon 20 min. uklonite foliju i pecite još 10-ak minuta ili dok lazanje ne dobiju lijepu zlatno-žutu boju.
Kada su gotove, ostavite ih 10 minuta da se odmore i poslužite!
Sve sastojke za ovaj recept kupili smo u Eurospin Hrvatska trgovini.