Nikad nisam bila sklona podržavanju američkih nametnutih proslava, ali prilici da se ‘namaškaram’ nisam mogla odoljeti. Ako mogu dvaput godišnje biti mračna kraljica – objeručke prihvaćam 😝.
Dok sam živjela u Pločama, nije bilo veljače u kojoj se nisu krojili kostimi i obilazili plesni podiji pod maskama. I dan danas mi se tata zna narugati kako nikad nisam htjela biti “ružna” maškara; obradile su se do 10. godine sve princeze koje su postojale!
Nakon toga sam bila vještica, ali opet, lijepa vještica. Pokušavali su me nagovoriti na kvrgavi gumeni nos, ali im nije nikada uspjelo.
Jednom sam se obukla u lučkog radnika, a jednom i u vreću za smeće. Ne pitajte za ovo drugo – ne sjećam se ”što/tko” sam bila, samo pamtim da se nikad u životu nisam toliko preznojila! Jasno vam je kako sam se jako razveselila idejom da nekako obilježimo ovaj Halloween.
I da, možete primjetiti da sam se potrudila da budem lijepa mračna kraljica. Desetogodišnja Zrinka bila bi jako ponosna.
Kako bih sve povezala s jesenskom tematikom i plodovima, pravila sam muffine od tikve koji su mekši od moje duše (ne ove mračne kraljice, nego prave mene). Tko me poznaje jasno će mu biti da su muffini zaista mekani 😃
Za dekoraciju sam koristila kokosov šlag koji mi je apsolutno otkriće ove godine.
Sastojci:
- 1 šalica pirea od bundeve oko 220g
- 2 žlice mljevenih lanenih sjemenki ili chia plus 6 žlica vode ili 2 jaja sobne temp.
- 220g pirovog bijelog brašna
- 150g kokosovog šećera
- 30g pahuljica od pira ili zobi
- 2 žličice mješavine začina od bundeve (1 žličica mljevenog cimeta, ½ žličice mljevenog
- đumbira, ¼ žličice mljevenog muškatnog oraščića i ¼ žličice mljevenog začina ili klinčića)
- 1 žličica sode bikarbone
- ½ žličice soli
- ⅓ šalice (70g) ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 60ml mlijeka po izboru (koristila sam zobeno mlijeko)
- 1 žličica ekstrakta vanilije ili mahuna
- Po izboru: 2 žličice turbinado (sirovog) šećera za slatko hrskanje
- Vrhnje za šlag od kokosa
Postupak:
Ukoliko ne koristite jaja nego sjemenke lana ili chije, potopite ih u vodi 10-ak minuta dok ne nabubre. Ogulite tikvu i skuhajte joj mesni dio, zgnječite u glatki pire i ostavite da se hladi.
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Ako je potrebno, premažite šalice kalupa za muffine maslacem ili sprejem za kuhanje koji se ne lijepi (moji kalupi su silikonski pa se ne lijepe i ne zahtijevaju masnoću).
U velikoj zdjeli pomiješajte suhe sastojke, dodajte sol i sodu bikarbonu. Dodajte nabubrenu smjesu sjemenki, otom pire od bundeve, maslinovo ulje, mlijeko i ekstrakt vanilije.
U ovom koraku, ako želite, dodajte orašaste plodove, komade čokolade ili suhog voća. Ravnomjerno rasporedite tijesto u kalupe za muffine, otprilike do polovice kalupa po visini, jer će se muffini prilikom pečenja još dizati u visinu. Ako želite, vrhove muffina pospite sa sirovim šećerom i/ili mješavinom začina od bundeve. Pecite ih 22-25 minuta ili dok čačkalica umetnuta u muffin ne izađe suha i čista.
Nakon pečenja ih prebacite na rešetku za hlađenje. Pripazite, ovi muffini su dosta nježni dok se ne ohlade. Možda ćete morati proći nožem po vanjskom rubu muffina kako biste ih odvojili od kalupa.
Muffini imaju još bolji okus nakon što su se “odmorili” nekoliko sati! Čuvajte ih na sobnoj temperaturi do 2 dana ili u hladnjaku do 4 dana. Možete ih staviti u zamrzivač u vrećici zaštićenoj od zamrzavanja do 3 mjeseca (samo odmrznite pojedinačne muffine po potrebi).
Zahvaljujući Kenwoodu i velikom zmaju imena Titanium Chef baker, snage 1200W, muffine sam izradila u doslovno jednoj posudi jer zbog uključene digitalne vage sve sam sastojke mogla vagati direktno u posudi.