Moram vam nešto priznati – nije mi vrag dao mira pa sam opet zavirila u knjigu “660 curries”. Listajući tako stranice, naletjela sam na ovo jelo. Obzirom na to da obožavam leću i slanutak, naročito u kombinaciji sa kokosovim mlijekom, jednostavno nisam mogla odoljeti da ga ne probam. Čitajući ovu knjigu i pripremajući jela iz nje, otkrila sam potpuno novi svijet raznih začina, drugačijih okusa i sreće. Svaki novi recept odvede me na neko putovanje, a svakim zalogajem mislima otplovim u daleku Aziju.
Upravo je nevjerojatno koliko začini mogu promijeniti okus namirnicama koje su već odavno prisutne na našem meniju.
Nadam se da vas broj začina koje ću navesti neće preplašiti i okrenuti od ovog jela. Sve ih možete kupiti ili naručiti u specijaliziranoj trgovini začinima “Harissa”, a u današnje vrijeme i u sve više velikih trgovačkih centara. U konačnici, ako neki i ne uspijete nabaviti, neće se dogoditi ništa strašno, vjerujem da će vaš curry biti jednako ukusan!
Za začine je, isto kao i za kavu, najvažnije da ih kupujete svježe, po mogućnosti u zrnu (sjemenkama). Početno “ulaganje” višestruko će vam se isplatiti; ako ih ispravno budete čuvali, trajat će vam mjesecima, možda i duže. Bitno je samo čuvati ih u hermetički zatvorenim vrećicama/bočicama, daleko od svjetla i vrućine.
Naučila sam, također, i da različiti načini tretiranja jednog začina, daju potpuno različite okuse. Npr. sjemenke korijandra imaju blago citrusnu aromu, no popržite li ih na suhoj tavi poprimit će orašaste note. Sameljite ih i izgubit će tu citrusnu notu; zagrijte malo ulja i popecite ih – dobit ćete “oštriji”, dimljeni miris. I još je puno drugih načina kako se možete poigrati i dobiti nove arome istog začina.
Zar to nije sjajno? Dajte šansu ovom jelu i nećete požaliti 🙂
Sastojci:
- 1 šalica suhe crne leće
- 1 šalica slanutka
- 1 žlica kokosovog ulja
- 1 veliki crveni luk
- komadić đumbira (oko 2cm dug)
- 4 režnja češnjaka
- 200g pasirane rajčice
- 1 žličica garam masale
- žličica kurkume
- 400g kokosovog mlijeka/kreme
Garam masala*:
- 2 žličice sjemenki komorača
- 2 žličice sjemenki korijandra
- 1 žličica sjemenki kumina
- 1 žličica sjemenki gorušice
- ½ žličice klinčića
- ½ žličice sjemenki kardamoma
- ½ žličice sjemenki nigelle
- 3 suha lovorova lista
- ¼ žličice cimeta
- ¼ žličice kajenskog papra
- ½ žličice muškatnog oraščića
*Sjemenke(!) popržite par minuta na suhoj tavi, uz konstantno miješanje da vam ne zagore. Kad zamirišu i dobiju malo boje, izvadite ih iz tave i ostavite da se kratko ohlade. Dodajte im ostatak začina, sve prebacite u mužar i usitnite u prah. Višak koji ne iskoristite za jelo spremite u hermetički zatvorenu vrećicu i imat ćete sve spremno za slijedeći put. Poprženi i samljeveni začini imaju kraći vijek trajanja, oko 2-3 mjeseca, pa to imajte na umu.
Postupak:
Slanutak namačite minimalno 2 sata, promijenite vodu i skuhajte. Što se duže namakao, to će se kraće kuhati. Procijedite i stavite sa strane dok pripremite ostale sastojke.
Crnu leću nije potrebno namakati. Skuhajte jednu šalicu leće na 2 šalice vode. Iznimno je zdrava i po svojoj kvaliteti se izdvaja od ostalih vrsta. Možete ju nabaviti u Tvornici zdrave hrane.
Na žlici kokosovog ulja dinstajte luk dok ne omekša, oko 5min, pa potom dodajte nasjeckani đumbir i češnjak. Kratko pirjajte i dodajte pasiranu rajčicu te pustite da se tekućina reducira. Nakon 5,6 min dodajte šalicu tople vode, 1 žlicu garam masale, žličicu kurkume, sol, papar, te ubacite skuhanu leću i slanutak. Pustite da zavrije pa smanjite na laganiju vatru i kuhajte još 10-ak minuta. Na kraju dodajte kokosovo mlijeko, ostavite da zakuha i ugasite.
Kao prilog možete poslužiti jasmin rižu.