S dolaskom ljepšeg vremena, parkovi su se napunili ekipom i svuda miriše roštilj (i ćevapi). To me inspiriralo da pronađem način kako napraviti dobar roštilj kod kuće kada ne posjeduješ roštilj opremu, već samo gril tavu.
U Eurospinu sam naišla na cijelo pile pa mi se učinilo zgodno tako nešto isprobati. Ovaj recept svakako možete pripremiti na roštilju, a ukoliko ga ne posjedujete ili uvjeti ne dozvoljavaju roštiljanje, koristite se pećnicom i gril tavom.
Sastojci:
- 1 kom cijelo pile (oko 2 kg);
- 1 dl maslinovog ulja;
- tri veća režnja češnjaka;
- korica jednog bio limuna;
- sok jednog limuna;
- origano ili ruzmarin;
- sol;
Priprema:
U maloj zdjelici pripremite grčki umak: iscijedite sok jednog limuna, naribajte kožicu, dodajte nasjeckan češnjak, začinsko bilje (ružmarin, origano i slično) i maslinovo ulje. Sve dobro izmješajte.
Pile raspolovite duž leđne kosti (tzv. “butterfly”), koju izvadite i spremite za drugu namjenu (npr. za pileću juhu). Pile dobro posolite i premažite polovicom umaka.
Ako pile pečete na roštilju, roštilj pripremite na način da stvorite dvije zone na režetki: vruću i hladniju. Pile prvo pecite na hladnijem dijelu roštilja, okrenuto stranom na kojoj je koža prema gore, dok ne dosegne temperaturu otprilike 55-60 C na najdebljem dijelu.
Kada je doseglo ovu temperaturu, prebacite ga na vrući dio rešetke, kožom prema dolje i pustite da se sva mast istopi, a kožica lijepo zapeče. Pile je gotovo i sigurno za jelo kada mu se temperatura popne na 70-ak stupnjeva C.
Ukoliko nemate roštilj ili uvjeti ne dozvoljavaju roštiljanje, jednako ukusno pile možete pripremiti kombiniranjem pećnice i gril tave.
Pile položite u protvan i pecite u pećnici na 180 C, pokriveno alu folijom dok mu temperatura ne dosegne 55-60 C (otprilike 45 minuta). Kada je doseglo željenu temperaturu, otkrijte foliju, pile prebacite na dobro ugrijanu gril tavu i pecite ga dok se kožica ne zapeče, otprilike 10-ak min.
Kada je gotovo, pustite ga da se malo ohladi i premažite ga ostatkom umaka.