Sjećate se da sam vam obećala da ću probati rekonstruirati recept one genijalne pizze iz Ljubljane? Naravno da ova verzija još uvijek nije savršena kao ona koju naprave vrijedne ruke čovjeka koji to godinama radi, ali moram priznati da je jako dobro ispala i brzo se pojela :). Svakako planiram raditi na njenom usavršavanju :)
Sastojci:
“Pekarski postotci”:
- 30% heljdino brašno;
- 70% pirovo brašno;
- 60-80% voda;
- 2% sol;
- 2% kvasac;
Preračunato za 1 pizzu (250g tijesta > 1 pizza promjera 30 cm):
- 90g heljdino brašno;
- 210g pirovo brašno;
- 180-240g vode
- 6g soli;
- 6g suhog kvasca (slijedeći put ne bih uzela više od 3g!);
U velikoj zdjeli pomiješajte izvagano heljdino i pirovo brašno. Kvasac umiješajte u malo tople vode (otprilike decilitar) i ostavite desetak minuta da se “aktivira”.
Kada vidimo da je počeo bubriti na površini vode, umiješajte tu smjesu u brašno. Sol umiješajte u ostatak vode i dobro razmutite. Dodajte vodu polagano u brašno i mijesite tijesto kuhačom. Nakon desetak minuta, zdjelu lagano prekrijte krpom i ostavite tijesto da fermentira otprilike 10-12 sati. Točno vrijeme ovisit će o uvjetima u prostoru u kojem radite.
Nakon dovršene fermentacije, izvrnite tijesto na veoma lagano pobrašnjeni stol. “Premotajte” ga dva ili tri puta kako bi ono postalo malo čvršće (ovaj postupak je teško opisati riječima, pokušajte na youtube-u pronaći poneki video na temu “pre-shaping bread dough”).
Kukuruznom krupicom ili semolina brašnom, lagano pospite naopako okrenuti lim za pečenje i prebacite tijesto na njega. Pritišćite i lagano razvlačite tijesto dok ne dobijete oblik pizze. Nadjenite ju prema željama.
Ja sam pizzu pekla na kamenu za pečenje pizze (“Pizza stone”) koji je sjajna investicija ako želite pizzu kakvu prave pizzerije. Zagrijala sam ga u pećnici na 250ºC pola sata i pizzu “skliznula” s pobrašnjenog protvana izravno na kamen. Nakon 3-5 minuta, pizza je gotova.
Ukoliko nemate pizza kamen, pecite ju na limu za pečenje, na najvišoj temperaturi koju vaša pećnica može postići.