Otkada sam se opasno zagrijala za vježbanje i fitness prehranu, počela sam znatno više paziti na dnevni unos makronutrijenata. Obzirom na to da je kod toga ključan unos proteina, tako sam jela jaja više nego ikada. No, ako pratite moj Instagram profil, onda vam sigurno nije promaknula tema vezana za probleme s aknama, pcosom i iritabilnim kolonom.
U zadnjih godinu dana počela sam se žaliti na sve lošije stanje s aknama po licu. Kako su mi svi nalazi spolnih hormona bili dobri, prvo sam posumnjala na hranu. Pitala sam se što je moglo uzrokovati takav kaos pa sam okrivila i proteine koje pijem (iako sam pazila da budu najkvalitetniji i najpročišćeniji na tržištu, bez imalo laktoze).
Sumnjajući na proteinske pripravke, prestala sam ih uzimati na jedno kraće razdoblje, no stanje i dalje nije bilo dobro. Nakon mjeseci surfanja po internetu, naišla sam na članak u kojem su ljudi pisali kako su otkrili da im jaja, točnije bjelanjci, uzrokovali upalne, cistične akne.
Tada sam odlučila i to testirati i prestala sam jesti jaja. Službeno su prošla 4 mjeseca otkada jaja nisam niti pogledala i lice mi zaista jest bolje. Još uvijek se bojim testirati tu tvrdnju i nekoliko dana ih probati konzumirati (uvijek postoji šansa da je pogoršanje bio samo jedan loš period).
Srećom, otkrila sam domaći tofu iz susjedstva koji me spasio! Naučila sam kako da ga iskoristim u svim jelima gdje bih inače rado upotrijebila jaja. I moram vam priznati, jaja mi uopće ne nedostaju.
Obzirom na to da sam veliki obožavatelj povrća i da ga jedem svakodnevno, ovaj recept je sjajan način kako da to povće ne bude uvijek pripremljeno na isti način. Prhko tijesto sam isto prilagodila i umjesto maslaca koristim samo domaće maslinovo ulje. Dolazi doba godine s meni najdražim izborom voća i povrća i već mogu zamisliti divne šparoge u ovoj priči.
Tijesto:
- 250 g bijelog pirovog brašna
- prstohvat soli
- 80 ml maslinovog ulja (72 g)
- 60 ml vode
Spojite sastojke i umijesite tijesto. Nemojte predugo mijesiti da tijesto ne postane žilavo. Omotajte plastičnom folijom i stavite min 30 min. u hladnjak.
Nadjev:
- 360-400 g tofua
- biljnog mlijeka bez šećera po potrebi
- 1 žlica brašna od slanutka (može i neki škrob)
- 1 žličica kurkume
- 2 stabljike bijelog dijela poriluka
- mala glavica kelja ili pola velike
- šaka špinata/blitve 125g
- maslinovo ulje
- 2 režnja češnjaka
- pola žličice crne soli (po potrebi)
- sitno nasjeckan češnjak
- papar, sol
- slani inćuni (opcija)
Postupak:
Na maslinovom ulju pirjajte kolutiće poriluka dok skroz ne omekšaju. Po potrebi, dolijevajte tople vode. Kada primjetite da je poriluk mekan, dodajte nasjeckani česnjak pa zatim kelj nasjeckan na trakice. Pirjajte sve dok kelj ne bude gotov.
Na samom kraju, dodajte mladog špinata te posolite i popaprite. Miješajte dok špinat ne povene. Ako je potrebno, izlijte višak vode i pustite povrće da se dobro ohladi.
U multipraktik (sjeckalicu) stavite tofu, slanutkovo brašno i začine. Možete dodati žlicu-dvije biljnog mlijeka, kao pomoć kod blendanja, no pazite da ne pretjerate s tekućinom. Kada ste dobili glatku smjesu, spojite ju s povrćem koje ste pirjali. Po želji dodajte i par nasjeckanih inćuna. U ovom trenutku isprobajte treba li dodati što od začina. Crna sol se dodaje ako želite postići “okus i miris jaja”.
Izvadite tijesto, razvaljajte i stavite u kalup promjera 20cm. Razvaljajte tijesto da bude nešto većeg promjera od samog kalupa te nakon što smjestite tijesto u kalup, višak koji ide preko rubova zavrnite prema unutra (da krajevi pite budu deblji). Dno izbodite vilicom i stavite peći desetak minuta u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva s uključenom ventilacijom.
Kada je tijesto pečeno, dodajte nadjev, rub tijesta premažite biljnim mlijekom i vratite u pećnicu na 35-40 min. tj. dok rubovi ne porumene. Ostavite da se pita ohladi desetak minuta prije serviranja. Ostatak pospremite u hladnjak i idući dan kratko podgrijte u mikrovalnoj i pećnici.