Preko nekoliko puta sam pokušala napraviti cheesecake koji bi imao lijepu kremastu teksturu, a koji se ne bi presušio. Zaključila sam da je ključ u pari koja se stvara u pećnici prilikom pečenja.
U prvim pokušajima, slijedila sam klasičnu proceduru – oblagala sam aluminijskom folijom kalup s odvojivim dnom te ga uranjala u veći protvan s vodom. Naravno, voda bi pronašla put i keksi na dnu kolača bi se smočili, ali krema je bila divna.
Razmišljala sam kako da doskočim tom problemu pa se dosjetila; stavila sam cijeli lonac pun vruće vode na dno pećnice, a kolač na rešeku iznad. Tako sam konačno dobila rezultat kakav sam htjela.
U postupku sam napisala i još poneki trik kako kolač ne bi popucao. Nadam se da ćete biti jednako sretni kao i ja.
U ovom receptu sam koristila kekse bez glutena i sve mliječne sastojke bez laktoze 🙂
Sastojci:
Za bazu:
- 250 g keksa (bez glutena)
- 1 žličica miješanog začina (cimet)
- 100 g maslaca ( bez laktoze), otopljenog
Za punjenje:
- 500 g krem sira ( bez laktoze)
- 150g smeđeg šećera
- 4 jaja
- 1 vrećica vanilijinog šećera (ili žličica arome od vanilije)
- korica 1 limuna
- 1 žlica limunovog soka
Postupak:
Maslacem podmažite rubove kalupa s odvajajućim dnom promjera 20 cm te na dno stavite papir za pečenje.
U sjeckalici izmrvite kekse, dodajte im začine i otopljeni maslac. Prespite tu smjesu iz sjeckalice/multipraktika u kalup te stavite u hladnjak na 20 minuta.
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva, bez ventilacije.
Krem sir istucite mikserom, dok smjesa ne postane potpuno glatka. Šećer usitnite u blenderu ili mlincu (možete koristiti i šećer u prahu) pa ga zajedno s vanilijinim šećerom, limunovom koricom i limunovim sokom dodajte krem siru. Miksajte dok ne postane glatko.
(Koristite krem sir sobne temperature; hladni sir je teže miješati i obično ostavlja grudice.)
Nakon što ste pripremili smjesu sa sirom, posudu maknite s miksera i dodavajte jaja, jedno po jedno. Laganim pokretima, umiješajte ih lopaticom (špatulom) u smjesu. Nakon što ih dodate, jaja mješajte što je manje moguće jer jaja jakim miješanjem unutar tijesta zadržavaju zrak koji bi se mogao podići i uzrokovati pukotine. Smjesu izlijte u kalup.
Kolač je najbolje peći u vodenoj kupelji. Kako bi izbjegli prolazak vode u kolač, ispod rešetke gdje će se peći kolač, stavit ćemo tepsiju s vrućom vodom. Ovo je najbolji način da izbjegnete pukotine na kolaču od sira. Također, ne otvarajte vrata pećnice dok se kolač peče unutra – velike pukotine često nastaju zbog temperaturnih promjena.
Zakuhajte lonac vode. Za vodenu kupelj treba vam 3-4 cm vode u posudi za pečenje. Stavite veliku metalnu tepsiju za pečenje na donju rešetku prethodno zagrijane pećnice. Ulijte kipuću vodu u tepsiju. Odmah nakon toga, stavite cheesecake na središnju rešetku, zatvorite pećnicu da se para zadrži unutra i i pecite otprilike 1 sat.
Cheesecake je gotov kada gornji dio izgleda suh, ali sredina se i dalje ljulja (“treperi”) poput želea.
Kada je kolač od sira gotov, isključite pećnicu i otvorite vrata. Ostavite cheesecake unutra oko 1 sat (zajedno s kupelji) da se polagano hladi.
Kada izvadite kolač iz pećnice, pokrijte ga plastičnom folijom i ohladite 4-8 sati ili preko noći.